V průběhu krátkého povídání s osobnostmi spjatými s Chlumcem nad Cidlinou bychom Vám rádi přiblížili jejich názory, přání a pohled na svět. Vnímáme je jako důležité a inspirující podněty pro každodenní práci v našem městě. Velmi nás těší, že pozvání přijala i Mgr. Věra Applová, skautská vedoucí a personalistka.
Ahoj Věro, znám Tě již delší čas jako zastupitelku, předsedkyni sportovní komise a skautskou vedoucí. Máš rodinu, dvě malé děti, aktivního manžela. Navíc pracuješ jako kouč. Co by si nám, jako kouč doporučila? Máš pro nás nějakou radu třeba i z vlastní zkušenosti?
Prvoplánovou dráhu učitelky na 1. stupni ZŠ jsem dílem náhody opustila hned po promoci. Již na vysoké škole jsem zkoušela propojovat lidi, jejich dovednosti a vůbec to, v čem si můžou vzájemně pomoci či se vnitřně obohatit. A přesně tohle způsobilo můj profesní zvrat. Tenkrát mi zavolal jeden headhunter, že když znám tolik lidí, ať mu někoho seženu na letní brigádu. A protože všichni kolem mě už někde brigádničili, jen já vandrovala s batohem na zádech, nabídla jsem se tehdy osobně. U své budoucí šéfky jsem se hlásila dle pokynů ještě ten den, špinavá od prachu z Prachovských skal, zato v modrém kostýmku oblečeným za plotem fabriky. Udělala jsem dojem! A tím jsem nastartovala, nyní již dvacetiletou dráhu v personalistice.
Tak jako každá životní etapa přináší nové podněty a životní zkušenosti, tak i má vyzrálost v oboru přinesla před čtyřmi lety rozhodnutí složit mezinárodní certifikaci v koučování. To, co mi na koučování přijde nejsložitější, je možná i doporučení, na které se ptáš. Je to dovednost naslouchat. Naslouchat druhému člověku, bez toho, aniž bys hned přemýšlel, jak bys to vyřešil ty, nebo abys dával střelhbitě nevyžádané rady, nebo přemýšlel nad tím, co budeš vařit k večeři, kdo ti ten den šlápl na kuří oko, co musíš ještě udělat aj. Ptala jsem se mého učitele koučování – a jak to mám udělat, jak se mám proboha ovládnout a mlčet? Tehdy řekl jednoduchou odpověď: Buď na ty lidi prostě zvědavá. Hodně se ptej a pak vyčkej na jejich odpovědi. Vlastně to říkal i Winston Churchill: „Dozvěděl jsem se, až když jsem začal mlčet.” Zkuste to!
Spoustu aktivit, spoustu nápadů. Co pro lidi kolem sebe v našem městě chystáš, na co se máme těšit? A kde na to všechno bereš energii?
Nejsem světák, nedokázala bych si představit, že žiji v jiném městě než ve svém rodném. Přišlo mi zcela přirozené najít si v místě bydliště manžela, koupit zde dům, porodit děti a zapojit se do veřejného dění. 25 let rozvíjím s manželem místní skautské středisko. Prošli jsme si přes úplné peklo, až po bujarý rozkvět. Z 15 členů je nás 168 a v září Vás srdečně zveme na velkolepé oslavy 100 + 2 let chlumeckého skautingu. S čistým svědomím můžu tlumočit Vaše hlasy, že akce, které pořádáme, vždy stojí za to.
Tak trošku jsme si adoptovali chlumeckou náplavku. To místo má zvláštní kouzlo. Dokázali bychom si tam představit trvale instalovanou naučnou a zábavnou stezku pro děti, takovou, kterou potkáváte na lesních stezkách. Možná by se pak vyměnilo osazenstvo, které nyní nábřeží navštěvuje.
Jako maminku dvou malých dětí mě zajímá jejich bezpečnost. Od heren, přes šikanu ve škole, až po bezpečnou cestu od ZŠ k ZUŠ, kde v tuto chvíli chybí přechod. Právě v tomto vnímám
svou roli v současném zastupitelstvu, jehož jsem členem. Poukazovat na věci, které v tomto ohledu nejsou v pořádku, a dohlédnout na jejich skutečné vyřešení.
Ptáš se, kde beru sílu. Tuto otázku slýchávám poměrně často. Přemíru energie jsem zdědila a kdo zná mé rodiče, přesně ví, o čem mluvím. Při každé návštěvě kadeřnictví mi paní Marešová nezapomene zmínit, jak mamka ve svých 40 letech jezdila na bruslích po rybníce 2x rychleji než ona, která byla o mnoho let mladší , no a nyní si ve svých 80 povzdechla, proč vyhodila běžky, když zrovna tuhle zimu nasněžilo i v Chlumci. Jsem s tou energií jak papiňák. Hromadí se mi sama a já jen reguluji, jak ji včas vypustit. Dělám věci, které mi dávají smysl, a mám štěstí na lidi, kterými se obklopuji. Vlastně to asi není štěstí, dělám to zcela záměrně.
Mgr. Věra Applová
Děkuji za rozhovor. Mgr. Vladan Kárník